Na tomto místě vidí registrovaní a přihlášení fotografové bazar - registrujte se u nás také Registrace zdarma.
Nikon nyní představil novou ostrou verzi firemního profesionálního balíku pro vyvolávání RAW a JPG fotografií ze všech fotoaparátů Nikon. Nová verze Nikon Capture NX-D se posunula o kousíček dále, ale Capture NX 2 v ní nesmíte hledat. Nikon prostě zametl před prahem a začal úplně znova. Do jaké míry se to povede, v tomto okamžiku nikdo netuší.
Ostrá verze Nikon Captureje NX 2 je volně ke stažení pro každého, podobně jako byla BETA verze. Pokud používáte Windows, stáhnout si Capture NX-D můžete přímo z Nikon stránek. Balík má celkem 285 MB.
Odhaduji, že se české verze nedočkáme, protože ani Lightroom (školení) nebyl oficiálně přeložen, ikdyž existují neoficiální české menu. Upřímně: na kurzech se snažím, aby se fotografové naučili těch pár slovíček anglicky, protože si pak snadněji na internetu najdou návody a postupy, jež v češtině zatím nemáme.
BETA VERZE NIKON CAPTURE NX-D
Připomenout bych chtěl, že BETA verze Capture NX-D se objevila v únoru 2014 ve verzi BETA (označují se tak neprodukční zkušební verze, které ještě nemají plnou funkčnost a někdy se stává, že nejsou úplně stabilní). Nikon chtěl vyzkoušet reakci fotografů. O Capture NX se v posledních letech nemluvilo, snad jen v souvislosti s nabídkou na Nikon D800E, která - bez AA filtru - dostala do krabice licenci Capture NX, jinak stojící kolem 6000! To byla suma. Pro Nikon jej vyvíjela externí firma, kterou ale v roce 2012 koupil Google.... Od té doby si (asi) Nikon vyvíjí Capture NX-D sám a výsledkem byla únorová BETA verze.
Protože na NikonClubu musíme podávat objektivní a úplné informace, je nutné připomenout, že i konkurenční Canon má svůj vlastní program pro vyvolávání fotografií, Canon Digital Photo Professional. Nyní mimichodem také v novějším kabátě. (Jen tak pod čarou, dovoluje pracovat s RAWy pouze nejnovějších fotoaparátů Canon EOS 5D MK III a Canon EOS 1D X)
Původní site s BETA verzí má být na konci srpna uzavřen.
OSTRÁ VERZE NIKON CAPTURE NX-D
Základní manuálek si můžete stáhnout odtud. 250 MB ostré verze je docela dost, když to porovnávám s Adobe Lightroom, který ale pracuje s RAWy všech značek fotoaparátů (a má 900 MB) a navíc má spoustu výtečných funkcí pro export a předtiskovou přípravu fotografií apod. Nikon Cpature NX-D vyvoláte fotorafie ze všech zrcadlovek Nikon, systému Nikon 1 a kompaktů Nikon COOLPIX.
V ostré verzi se opět - stejně jako v BETA - neobjevily Control Points pro lokální úpravu barevného vyvážení fotografie. Tento klíčový nástroj u-points pravděpodobně odešel se společností Nik Software do Google. Možná proto jsem ale jako spousta ostatních někdy sáhnul po Capture NX. Dovoloval totiž snadno a rychle přímo s RAW souborem úpravy fotografie v místech, kde to bylo nutné - vytáhnout stíny apod. Ani v nové verzi tedy úpravy, které jste udělali na předchozích snímcích, nebudou, potvrdilo se mi to také tady.
Kdy používat View NX, a kdy Capture NX-D?
Pro běžné zpracování fotografie a nenáročné úpravy (křivky, expozice, apod.) vám stačí View NX, pro pokročilejší vyvolávání fotografií, použijte Capture NX-D. Zatím ale není zřejmé, jaká bude cenová politika, protože Canon DPP je zdarma ke každému fotoaparátu Canon... A jak jsem psal výše, Nikon Capture NX 2 stál kolem 6 000 korun.
Instalaci zvládnete hravě a zabere dvě minuty. POZOR: při instalaci se vám bude instalační okno schovávat pod ostatní, tak nezazmatkujte...
Když Capture NX-D otevřete, je logicky dobře uspořádán. Příjemné pro mě bylo, že jsem mohl zrušit vytváření náhledů (kdybych to potřeboval), jinak načítání je standardně svižné. Načítá kromě RAWů (NEF), také JPG a TIF formáty (TIF mi všechny nenačetl, asi ty s kompresí). Jednotlivé panely histogramu, úpravy, redukce šumu a přizpůsobení křivky můžete také vytáhnout do režimu volného okna (viz obrázek) nebo je nechat zamknuté v doku na pravé straně (což je pro Wide monitory příjemnější).
Fotografii můžete označkovat číselnou řadou od 0 do 9 a také 1-5 hvězdičkami.

Měl jsem na svém kalibrovaném monitoru EIZO divný pocit z barevnosti, protože některé fotografie znám z Adobe Lightroom, v Nikon Calture NX-D mi připadalo, že nekomunikuje s Color Managementem, máte někdo podobnou zkušenost? Zkoušeli jste to někdo?
Níže je přímá ukázka histogramů, které ze stejného RAWu každá aplikace vytváří jinak, Capture NX-D táhne do modrých (studených) odstínů. Zatím se mi nepodařilo zjistit, zda je to opravdu tím, že by Capture NX-D nepoužíval Color Management. Na histogramu z Adobe Lightroom si také můžete všimnout, že se ve světlých částech hodně liší podání modré. Navíc má Adobe Lightroom ještě nějakou kresbu v nejsvětlejších částech obrazu.
A na závěr: Adobe Lightroom nemá možnost zobrazovat ostřící body pro žádný, ani Nikon fotoaparát (tedy, kam se zaostřilo).
Ukázka menu - pravým tlačítkem si rozbalíte menu, naštěstí některé klávesové zkratky zůstaly z Nikon Capture NX 2 a fungují jako obvykle: F, T, B, P. Super!
Například ostřící body se zvýrazní takto. Fotografie z naší fotoexpedice na Vltavské vyhlídky.
Příklad kompletní nabídky MENU Nikon Capture NX-D
Ostrou verzi pustíte na Windows 7 a OS X 10.8 a 10.9. se 4 GB paměti (doporučuji min. 2 GB).
Capture NX-D tedy musíme chápat jako novou aplikaci pro vyvolávání fotografií, ale určitě ne jako pokračování Capture NX 2. V tomto případě, to chce ještě spoustu věcí dotáhnout.
- Pro vkládání komentářů se musíte registrovat nebo přihlásit





