Přejít k hlavnímu obsahu
Domů

Hlavní navigace

  • Domů
  • Start
  • Fotobazar
  • Manuály
  • Fotoexpedice a školení
  • Diskuse
  • Blog
  • Fotogalerie
  • Prémiové členství
  • Jsem v NikonClubu
  • O NikonClubu
  • Kontakty

Drobečková navigace

  1. Domů
  2. Postproces podruhé - volné pokračování

Tady se registrovaným a přihlášeným zobrazuje fotobazar

Na tomto místě vidí registrovaní a přihlášení fotografové bazar - registrujte se u nás také Registrace zdarma.

Postproces podruhé - volné pokračování

Od Macek73 , 18 Březen 2015

Článek o úpravách měl vcelku velký ohlas, ale bohužel v rovině soukromých emailů a zpráv, nikoliv formou diskuzních příspěvků. Nic méně to vyvolává poptávku po malém pokračování ....

Článek o úpravách měl vcelku velký ohlas, ale bohužel v rovině soukromých emailů a zpráv, nikoliv formou diskuzních příspěvků. Nic méně to vyvolává poptávku po malém pokračování ....

Než se dostanu k úpravě zaslaného RAWu jedním z členů Nikonclubu, rád bych se ještě vrátil k mému obligátnímu dvojplošníku. Jedním z dalším možných postupů jak snímek "vylepšit" je HDR varianta. Tu lze použít ve chvíli, kdy je scéna natolik rozsáhlá ve smyslu dynamického rozsahu, že jí žádný sensor fotoaparátu není schopen zachytit. Jistě víte, že lidské oko má okolo 20EV a nejlepší DSLR současnosti 14.4 EV, takže nám tu furt cca 6EV chybí a to je sakra hodně! Proto chytré hlavy vymysleli HDR (High Dynamic Range) fotografii, kdy expozičním bracketingem rozšíříme dynamický rozsah. Obvykle pořizujeme 3 nebo 5 snímků ve skocích 1 až 2 EV podle toho jak to umožňuje DSLR. Tím máme stejnou scénu exponovanou různě. Obrovský problém je ovšem s pohybujícími se objekty a to stačí i vítr a větve. To je velký handicap. Další možností je jeden snímek zkopírovat (Virtual Copy) a upravit jeho expozici (lze jen u RAWů!) a toto pseudo HDR protáhnout profesionálními nástroji jako je například Photomatix. Ovšem je to z nouze ctnost, neb to není plnohodnotné HDR, ale kolikrát je to lepší než nic.

Pojďme se tedy podívat na pseudo HDR s tímto letadlem co z toho může vylézt. Těch možností nastavení jsou miliony a nelze je tady pojmout, nic méně jsem vybral jeden ze svých profilů na zpracování HDR a výsledek hned uvidíte. Uznávám, že varianta s efektem Subtle z předchozího článku je mi bližší, než toto HDR. Ovšem posuďte sami.


vytvoření virtuální kopie jednoho snímku a úprava expozice u každého z nich

 


tak takhle to přátelé dopadlo, kliknutím získáte plné rozlišení. Nevím, ale mne se to úplně nelíbí, ale určitě existují situace, kdy se to dá dobře využít. Všimněte si zachování oblohy a kresby mraků, to zase je dobré.
Každopádně lze tohoto postupu využít i v programu , který pracuje ve vrstvách (Adobe Photoshop) a ten letoun tam zasadit z jiného snímku, kde vypadá přirozeně a máte technicky dokonalou fotku :-) tedy ve smyslu expozice.

 


Tak a nyní se dostáváme k dotazu kolegy, který zaslal RAW o němž se domnívá, že má problém se šumem na Nikon D90.

Obdržel jsem dva RAWy, jeden byl upraven expozičně v Nikon ViewNX. Ten pochopitelně udělal duplikát RAWu a uložil se, takže výsledný .NEF soubor byl dvojnásobný. Naštěstí Adobe LR si vybral jen originální snímek, tak jsem se k tomu druhému uvnitř ani nedostal a tu věc od Nikonu po mne nechtějte abych instaloval. Spokojme se pouze s konstatováním, že zásah tohoto "software" způsobil fotografovi frustraci a zděšení.

Po otevření v Adobe LR jsem tedy spatřil toto:

z mého pohledu fotka naprosoto v pohodě, znovu apeluji, abyste se raději výtvorům Nikon ViewNX pro úpravu RAWů vyhli obloukem. Pro mne to není partner ani omylem a to včetně Nikon NX-D, který osobně rovněž považuji za programátorský omyl. Jak je vidět, tak snímek nad kterým byl kolega zděšen je úplně v pořádku a lze mu jen malinko pomoci ... viz. dále.

 

originál snímku vyvolaný v Adobe LR bez úprav je zde:

 

snímek mnou upravený je tady:

seznam úprav (bez klonování, kdy jsem vymazal vpravo dole list):

Snad tedy tato miniserie pomůže ostatním k inspiraci či poznání. Zkušenější z Vás prominou, že tahám dříví do lesa. Na závěr ještě pokus s aplikací filtru Subtle, ale to už je možná trošku moc :-)

 

  • Pro vkládání komentářů se musíte registrovat nebo přihlásit

NEJSTE PŘIHLÁŠENI

Když se zaregistrujete a následně přihlásíte, získáte možnost publikovat komentáře, vkládat a komentovat fotografie, a mnoho dalších výhod. Využijte toho, je to zdarma.

  • Vytvořit nový účet
  • Obnovení vašeho hesla

Fotoexpedice

Fotoexpedice

TÉMATA

  • Jak by měl fotit NIKKOR 18-140mm,3,5-5,6G ED?
  • Jak používat tablet na úpravy?
  • dotaz na Allegro
  • Nikon D810
  • Nikon NX Studio 1.7.1, Nikon Picture Control Utility 2 Ver 2.4.15 a Nikon Transfer 2 ver. 2.19.0 - čeština
  • Fotolab
  • Metz 58-AF1 N
  • Nikon D7200 - časosběr
Více

Noví Nikonisti

  • Nezbeda Martin
  • Jaroslav Příhoda
  • Petr Sedlický Foto
  • hibik
  • JHK
  • adamtaus
  • Lubomír Hřivna
  • Magda
  • TK27
  • JanLuk

NIKONCLUB.CZ

© Nikonclub.cz provozuje spolek FOTOKLUBY Česko a Slovensko, z. s., který garantuje nezávislost a objektivitu zde publikovaných informaci. Autorská práva patří všem případným vlastníkům.